isi-yalitimli-dograma-big

Günümüzde bir çok yüksek dizaynlı mimari yapıda kullanılan Alüminyum, günümüzde doğrama işlerinin başında gelmektedir. Daha öncelerde, doğramalarda ahşap ve plastik maddeler kullanılmaktaydı. Fakat bu malzemelerin bir çok eksi yönü bulunduğu için günümüz teknolojisinde artık Alüminyum Doğrama kullanılmaya başlandı. Ahşap doğramaların kullanıldığı ürünler, çok güneşli, gece ve gündüz sıcaklık farklarının çok olduğu, plastik doğramaların kullanıldığı ürünler ise, mevsimler arası sıcaklık farklarının çok olduğu bölgelerde uygun kullanım alanına sahip değildir. Bu yüzdendir ki; Alüminyum doğrama, neredeyse tüm mevsim koşullarına ve doğa şartlarına uygun bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Alüminyum malzemesinin ahşap ve plastiğe nazaran, günümüzde daha çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise, her ebatta kullanılabilmesidir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMANIN ÖZELLİKLERİ:

Alüminyum doğrama ile ilgili akla gelen soruların başında, Alüminyum doğrama nedir? gelmektedir.

Alüminyum çevrecidir. Çünkü Alüminyum doğadan temiz olarak elde edilmekte, elde edilme aşamasında doğaya hiç bir şekilde zarar vermemektedir. Ayrıca geri dönüşümü çok kolay yapılabildiğinden, çevreyi kirletmez ve tekrar tekrar kullanılabilir. Ayrıca doğal bir maden olduğundan yani kimyasal bir ürün olmadığından ve doğadan üretildiğinden dolayı, çevreye hiç bir zararı yoktur.

Alüminyum ısı yalıtımlıdır. Günümüzde, enerji kaynaklarının tükenmesi ve bu sebeple de pahalılaşması, bizleri ısı yalıtımlı ürünler kullanmaya sevk etmeye başladı. Alüminyum doğramaların ısı yalıtım özelliği olması sebebiyle artık mimari yapılarda ısı yalıtımlı alüminyum doğrama kullanılmaya başlandı. Isı yalıtımlı alüminyum doğrama fiyatları ise, kullanılacak malzemenin miktarına göre değişiklik gösterir.

Alüminyum doğrama cebinizi yakmaz. Alüminyum doğrama fiyatları, alternatiflerine çok daha uygundur. Çünkü Alüminyum doğramanın üretim aşaması, alüminyum madeninin kolay bulunabilmesi ve kaynak olarak geri dönüşümlerin de kullanılması, Alüminyum doğrama fiyatlarını aşağı seviyelere çekmektedir.

Alüminyum dekoratifler. Alüminyum madeninin en güzel özelliklerinden bir tanesi de, kullanıldığı mekana kolaylıkla uyum sağlayabilmesidir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, Alüminyum madeninin doğada kolay bulunabilmesi ve geri dönüşümlerin de üretime kaynak olabilmesidir. Bu sayede üretilen Alüminyum dekoratifler, bulunduğu ve kullanıldığı mekana kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Metalik ve lake görünümü ile renklendirilebilme sayesinde neredeyse her türlü mekana uyum sağlayabilir. Alüminyum profil fiyatları ise, ölçülerine göre değişiklik gösterir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMALAR NERELERDE KULLANILIR?

 • Kapılarda,
 • Pencerelerde,
 • Korkuluklarda,
 • Cephe kaplamalarında,
 • Aksesuarlarda,
 • Çatılarda,
 • Güneş kırıcılarda,
 • Kış bahçelerinde,
 • Döner kapılarda,
 • Asma tavanlarda,
 • Hava Kanallarında,
 • Menfezlerde,
 • ve daha aklınıza gelebilecek bir çok yerde rahatlıkla kullanılabilir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMALARIN FAYDALARI NELERDİR?

Alüminyum doğrama malzemesi hafiftir. Alüminyum doğrama malzemesi hafif olması sebebiyle, diğer muadillerine karşı kullanımı çok kolaydır. Alüminyum doğramaların hafif olması, onun dış cephe giydirme sistemlerinin de olmazsa olması haline getirmiştir. Çünkü getireceği ağırlık çok fazla olmadığı için, binalara da ekstra bir yük getirmemektedir. Bu da alüminyum doğramaların bir çok yüksek mimarilerde kullanılmasını sağlamaktadır. bunlardan bazılarını sayacak olursak, alışveriş merkezleri, iş hanları, hastaneler ve yüksek katlı binalardır.

Alüminyum doğrama estetik görünümlüdür. Alu­minyum dış cephe giy­dirme sistemleri kullanılan yapılara baktığımız zaman, diğer yapılardan gözle görülür şekilde estetik yönünden bir fark görünmektedir. Bu da alüminyum doğramaların kullanıldığı alanlarda ne kadar estetik olduğunun göstergesidir. Parlaklığı ve temiz görünümü adeta kullanıldığı yapıyı, yeni yapılmış gibi göstermektedir.

Kolay şekil verilebilir. Alüminyum doğramalarının kolay şekil verilebilme özelliği  sayesinde, onlara nereyse tüm yapılarda kullanılmasına özelliği veriyor. Kolay şekil verilebilmesi sayesinde, maliyeti azaltıyor ve böylece de uygun fiyatlara alınabilmesini sağlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir